آشنایی اولیه با قهوه و انواع آن

امروزه تجارت قهوه از ارزش اقتصادی بسیار بالایی برخوردار است به طوریکه در سال 2003 قهوه ششمین رتبه صادرات را در میان محصولات کشاورزی داشته است. در مورد فواید  شگفت انگیز قهوه و ارتباط آن با سلامت تحقیقات زیادی صورت پذیرفته است.  در این مقاله به توضیح مختصری از انواع قهوه برای آشنایی بهتر و انتخاب راحت آن می پردازیم: به طور کلی دو نوع دانه قهوه به صورت تجاری وجود دارد که در مزارع متفاوتی کشت می شود: عربیکا و روبوستا. درختان دانه های قهوه عربیکا در ارتفاعات بلند و درختان دانه های قهوه روبوستو در ارتفاعات پایین تری رشد می کند. عربیکا  با طعم ملایم تری نسبت به روبوستو شناخته می شود.به طور کلی قهوه روبوستا طعم تلخ تری نسبت به عربیکا دارد و میزان کافئین آن تقریبا دو برابر عربیکا می باشد.

گفته می شود دانه های قهوه عربیکا ازمرغوبیت بیشتری برخوردار است و به همین دلیل نیز گران تر است.  اما واقعا مرغوبیت قهوه تنها به دانه های آن نیست و نحوه رشد و رست دادن آن در کیفیت قهوه بسیار موثرمی باشد. خاستگاه قهوه های عربیکا منطقه کوهستانی یمن و  اتیوپی می باشد. به دلیل اینکه اولین بار این محصول در یمن کشف شد به عربیکا مشهور است. دانه های قهوه عربیکا به اهمیت و توجه بیشتری نسبت به روبوستا نیاز دارد. دانه های روبوستا نسبت به شرایط سخت و آسیب های احتمالی مقاوت بیشتری دارد, بنابراین شرایط نگهداری آن نیز آسان تر است.همین علت باعث گران تر شدن قهوه های عربیکا شده است. نزدیک به 70% تولید جهانی قهوه عربکا بوده و 30% آن روبوستا می باشد. قهوه روبوستا در مرکز و جنوب آفریقا و بخش هایی از آسیا مانند اندونزی و ویتنام و همچنین در برزیل رشد می کند. امروزه برزیل یکی از بزرگترین صادر کننده های قهوه و ویتنام یکی از بزرگترین تولید کننده های قهوه های روبوستا است.

بنابراین برای انتخاب قهوه خوب باید به میزان رست, خوش نام بودن کشور و برند بیشتر توجه نمایید تا آنچه ذائقه شما می پسندد را انتخاب کنید.برای اینکه از دانه های قهوه بتوانید استفاده کنید باید رست داده شود.  رست قهوه به معنای تفت دادن یا برشته کردن قهوه است. در دنیا سه نوع فرآیند رست متدوال و مهم وجود دارد که اکثر قهوه ها بر این سه نوع استوار است :لایت(light), مدیوم(medium) که به دلیل محبوبیت در میان مصرف کننده های آمریکایی به آن American Roast نیز گفته می شود, و دارک(Dark). همچنین به قهوه دارک French roast  و Italian roast  نیز گفته می شود.

بنابراین رنگ دانه قهوه از سبز به قهوه ای سوخته تغییر یافته و میزان کافئین آن نیز تغییر می کند. هرچه میزان رست قهوه بیشتر باشد کافئین آن نیز بالاتر است. برای دم کردن قهوه دانه قهوه آسیاب می شود. آسیاب دانه قهوه دارای سه نوع پودری, متوسط و درشت می باشد.بسته به نحوه دم کردن قهوه و میزان آسیاب آن سه نوع قهوه پایه وجود دارد.  قهوه ترک پودری ترین حالت ممکن آسیاب دانه قهوه است. قهوه اسپرسو دارای دانه های آسیاب شده متوسط می باشد و قهوه فرانسه دارای  درشت ترین آسیاب می باشد.

بیشترین کافئینی که در دنیا مصرف می شود برگرفته از قهوه است. به طوریکه روزانه در برخی کشورها 85% کافئین استفاده می شود که حاصل نوشیدن قهوه است. حتی در قهوه های بدون کافئین, وقتی کافئین از دانه های قهوه جدا می شود, کافئین باقی مانده برای استفاده دارویی به شرکت های داروسازی فروخته می شود. با توجه به نوع قهوه و روش آماده سازی آن, میزان کافئین در یک وعده استفاده متفاوت است. بنابراین یک فنجان قهوه از 207 میلیلیتر تا 50 میلیلیتر می تواند کافئین داشته باشد. بر اساس روش آماده سازی قهوه میزان کافئین آن به شرح ذیل است:

دراپ کافی:115-175 میلی گرم

اسپرسو:100 میلی گرم

قهوه دم کردنی:80-135 میلی گرم

قهوه فوری:65-100 میلی گرم

قهوه فوری بدون کافئین:2-3 میلی گرم

قهوه دم کردنی بدون کافئین:3-4میلی گر

منبع: www.instructables.com

گروه خبری تنقلات

مقایسه اقلام