آشنایی با رژیم اتکینز

همه شما احتمالا رژیم های متنوع کاهش وزن را امتحان کرده اید و درباره آن با دوستان و آشنایان خود صحبت کرده اید. یکی از روش های لاغری که این روزها سر و صدای زیادی در دنیا به پا کرده رژیم لاغری دکتر اتکینز است. این رژیم ادعای جالبی دارد که ممکن است هر کس را به رعایت کردن آن ترقیب کند. در این مقاله قصد داریم شما را به صورت مختصر با این رژیم آشنا کنیم.

رژیم غذایی اتکینز توسط پزشکی به نام دکتر رابرت سی اتکینز پایه گذاری شد. آقای اتکینز در طول سال های اولیه حرفه پزشکی اش به دلیل عادات بدغذایی و استرس فراوان  دچار اضافه وزن شدیدی شد و به دنبال آن در صدد پیدا کردن بهترین روش برای کاهش وزن برآمد و در نهایت به این نتیجه رسید که باید نشاسته و شکر را از لیست مواد غذایی مصرفی خود حذف کند.  به همین ترتیب او خود طعمه آزمایشات علمی اش شد. پس از آن با چاپ کتاب های متعدد از جمله کتاب انقلات اتکینز، خود را به جهان معرفی کرد و با نظریه و تحقیقات خود در رابطه با انواع مواد تشکیل دهنده و خوراکی ها در آمریکا معروف شد.

رژیم اتکینز به مصرف چربی و پروتئین اصرار دارد و فرد را مجاب به کم کردن کربوهیدارت در وعده های غذایی می کنند.برای درک بهتر می توانید بدنی را تصور کنید که برای تامین انرژی روزانه خود کربوهیدرات ذخیره می کند و اگر این کربوهیدرات به هر دلیلی کمتر از نیازش باشد شروع به سوزاندن چربی در بدن می کند. و این یعنی شروع لاغری . این نظریه به نام دکتر اتکینز ثبت شده است. بنابراین اساس محصولات اتکینز نیز بر همین نظریه استوار است.

رژِیم اتکینز به 4 فاز مختلف تقسیم شده است:

1-فاز اول (مقدمه): فاز یک این رژیم سعی دارد بدن شما را به یک ماشین چربی سوز تبدیل کند و این کار را با استفاده از کم کردن کربوهیدرات مصرفی شما به 20 گرم در روز انجام میدهد. در این فاز بدن شما شروع به تامین انرژی خود از طریق سوزاندن چربی به جای کربوهیدرات می کند که این خود اولین قدم برای کاهش وزن در رژیم اتکینز است که 2 هفته به طول می انجامد.

2-فاز 2 (تعادل): در این مرحله باید به آرامی مقدار کربوهیدرات مصرفی خود را به 5 گرم در روز بالا ببرید تا به این درک برسید که بدن شما روزانه به چه مقدار کربوهیدرات نیاز دارد. سپس زمان آن رسیده که انواع مغذها (فندق، بادام، پسته و ...) ، میوه های کم حجم مانند توت فرنگی، آلبالو ، پنیر و ... را وارد رژیم کرده و در کنار آنها در صورت تمایل مجاز به استفاده از محصولات فاز 2 اتکینز می باشید.در صورتی که وزن زیادی برای از دست دادن ندارید و تمایل به مصرف مواد غذایی متنوع تری دارید و در صورت گیاه خوار بودن می توانید از فاز یک صرف نظر کرده و رژیم خود را از فاز 2 آغاز کنید. از خوردن آب و مکمل های غذایی غافل نشوید.

3-فاز سوم (تثبیت): فاز 3 به شما کمک می کند تا روشی مشخص برای غذا خوردن خود بیابید. این فاز به صورت مشخص به تعیین میزان کربوهیدراتی که بدنتان می تواند تحمل کند اختصاص دارد. در اصل شما به یک شمای کلی از نحوه کاهش وزنی می رسید که مختص به خودتان است.در فاز 3 شما کربوهیدرات مصرفی خود را  10 گرم افزایش می دهید. در این فاز شما می توانید هدف نهایی خود را در کاهش وزن مشخص کنید و وزن خود را تثبیت کنید.

4- فاز 4 (نگهداری):در فاز آخر شما با موفقیت رژیم خود را سپری کرده و به وزن ایده آل خود رسیده اید. فاز 4 به شما کمک می کند در کنارتثبیت وزن خود از سلامت بودن لذت ببرید. در این مرحله شما می توانید مانند فاز قبل از هر گونه مواد غذایی که مایل هستید استفاده کنید، تنها با این تفاوت که میزان مصرف چربی شما با افزایش میزان مصرف کربوهیدرات کاهش پیدا میکند.

برای ثبات وزن، ورزش کردن بهترین روش است سعی کنید میزان فعالیت روزانه خود را افزایش دهید تا در کنار کاهش وزن به سلامت جسمی و ذهنی ایده الی برسید.

منبع: www.authoritynutrition.com

www.atkins.com

گروه خبری تنقلات

 

مقایسه اقلام