زندگی بدون گلوتن

همانطور که پیش تر توضیح داده شد, سلیاک بیماری است که بر اثر نوعی واکنش خود ایمنی در بدن اتفاق می افتد و  ناشی از حساسیت به پروتئین گندم  "گلوتن" است.  این بیماری نیاز به رعایت رژیمی خاص و منحصر به فرد به صورت مادام العمر دارد، بنابراین بهترین روشی که برای پیشگیری و کنترل این بیماری توصیه شده است رژیم غذایی بدون گلوتن می باشد.

در ابتدا این مسئله ممکن است برای کسانی که به تازگی این بیماری برایشان تشخیص داده شده کمی دلهره آور به نظر برسد، اما با توجه به پیشرفت روزافزون علم و حقایقی که در رابطه با این بیماری وجود دارد می توان این رژیم را تا حدودی تسهیل بخشید.

در ادامه به چند مورد از نکاتی که هر کس در طی رژیم خود باید به آنها توجه کند اشاره می کنیم:

1.برچسب روی مواد غذایی را حتما مطالعه کنید:

بر روی تمامی محصولات غذایی برچسبی با عنوان مواد تشکیل دهنده، جدول ارزش های غذایی و اطلاعات دیگری نظیر این ها وجود دارد که شما با مطالعه ی آن می توانید از جزئیات مواد غذایی که مایل به مصرف آن هستید مطلع شوید.


برای مثال اگر در مواد تشکیل دهنده محصولی از گندم و مشتقات آن نامی برده نشده باشد باید به جمله ی "-May contain gluten ممکن است حاوی گلوتن باشد یاcontain gluten – حاوی گلوتن" توجه شود بسیاری از محصولات با وجود نداشتن گندم ممکن است به گلوتن آلوده شده باشند .

2. مواد غذایی بدون گلوتن را یافته و جایگزین مواد غذای حاوی گلوتن بکنید:

مواد غذایی مانند پاستا، نان و انواع بیسکویت ها به صورت ذاتی و به دلیل داشتن آرد گندم حاوی گلوتن هستند، اما نگران نباشید! شما می توانید اکثر این محصولات را به صورت فاقد گلوتن تهیه کنید. به یاد داشته باشید که بسیاری از مواد به صورت ذاتی فاقد گلوتن هستند. میوه تازه، سبزیجات، گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ از این دسته هستند مگر اینکه به این ماده آلوده شده باشند.

3. از دانه ها و غلات ارگانیک بدون گلوتن لذت ببرید.

رژیم بدون گلوتن به این معنی نیست که تمام غلات و دانه های خوراکی را از لیست مواد غذایی خود حذف کنید. شما می توانید از نمونه های مشابه و بدون گلوتن استفاده کنید. کینوا، گندم سیاه، ذرت، ارزن و تاپیوکا (ریشه گیاه کاساوا) از جمله غلات ارگانیک و طبیعی هستند که می توانند در رژیم بدون گلوتن شما وجود داشته باشند

4. مراقب آلودگی های غیر مستقیم مواد به گلوتن باشید.

توجه داشته باشید که حتی 1 مولکول از گلوتن می تواند باعث بروز حساسیت های ناشی از این ماده باشد. به عنوان مثال برنج به صورت ذاتی فاقد گلوتن است ولی ممکن است در زمین آلوده به گلوتن کشت شده باشد بنابراین باید به این نکته توجه ویژه کرد و از آلوده نبودن محصول مطمئن شد.

5. در مصرف سس ها دقت بیشتری داشته باشید

به دلیل اینکه آرد گندم خاصیت قوام دهندگی و چسبندگی در سس ایجاد می کند از آن در تهیه بسیاری از سس ها استفاده می کنند، بنابراین قبل از خرید حتما برچسب پشت محصول را بخوانید و از این بابت مطمئن شوید.

6. به یاد داشته باشید وعده های فاقد گلوتن علاوه بر طعم و مزه ی خوب برای سلامتی نیز بسیار مفید هستند.

زمانی که بیماری سلیاک برای شما تشخیص داده شد به جای نگرانی های بی مورد به این مطلب فکر کنید که از این پس سبک و سیاق زندگی شما تغییر کرده و شما می توانید این تغییرات مثبت را در رژیم غذایی خود ببینید و خود را به خوردن مواد غذایی سالم عادت دهید.

با استفاده از نکات بالا و شناخت کامل این بیماری می توانید کیفیت زندگی خود را تغییر داده و لحظاتی شاد به همراه سلامتی برای خود به ارمغان بیاورید.

لینک محصولات مرتبط: محصولات بدون گلوتن

منبع:www.bbcgoodfood.com

گروه خبری تنقلات

مقایسه اقلام